Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje turystyczne z naszego terenu w syntetycznym zestawieniu.
Baza noclegowa i żywieniowa na terenie gminy:
Baza noclegowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej Schronisko w nowoczesnym Gimnazjum – ok. 50 miejsc z możliwością wyżywienia, kemping i pole namiotowe, wypożyczalnia: rowerów, kajaków, łodzi, rowerów wodnych GOSiR, ul. Sportowa 1, 22-230 Wola Uhruska, tel. 082 591 50 69, e-mail:
Schronisko Młodzieżowe - ok. 50 miejsc noclegowych w okresie wakacyjnym Szkoła Podstawowa im. J.I. Kraszewskiego, ul. Szkolna 2, 22-230 Wola Uhruska, tel. 82 591 50 19
Nadbużańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne dysponujące ok. 100 miejscami noclegowymi z możliwością wyżywienia, ul. Parkowa 5 22-230 Wola Uhruska, tel. 082 591 50 58 , http://www.wolauhruska.pl/nsa/glowna.php
Zajazd Gibson – 25 miejsc z możliwością wyżywienia, ul. Szkolna 22, 22-230 Wola Uhruska, tel. 82 591 53 47, e-mail:
, http://zajazdgibson.pl.tl/
Dwór nad Bugiem - 15 komforotwych pokoi, strzelnica golfowa, jazda konna Majdan Stuleński, 22-230 Wola Uuhruska, tel. 506 458 454, e-mail:
, www.dwornadbugiem.pl
Obszary cenne przyrodniczo
Rezerwat Trzy Jeziora (J. Brudno, J. Płotycze) Rezerwat powstał w 1996 r, zajmuje powierzchnię 749,24 ha. Na jego terenie znajdują się jeziora Brudno i Płotycze. Jeziora otoczone są przez pas trudnodostępnych torfowisk. Przylegające do omawianych jezior torfowiska stanowią bardzo cenne zbiorowiska ze względu na występujące tu rośliny i zwierzęta.
Rezerwat Brudzieniec (J. Brudzieniec) Rezerwat utworzono w 1973 r., zajmuje powierzchnię 36,43 ha. Celem ochrony jest zachowanie śródleśnego jeziora wraz z otaczającym je torfowiskiem i olsami.
Rezerwat Małoziemce Rezerwat Małoziemce został utworzony w 1988 r. zajmuje powierzchnię 38,07 ha. Głównym celem ochrony jest zachowanie miejsca gniazdowania czapli siwej. Kolonia w Małoziemcach powstała już w latach pięćdziesiątych i obecnie gnieździ się tutaj około 50 par czapli. Zdarzają się przypadki, że na jednym drzewie jest nawet kilkanaście gniazd.Pomimo tego, że czapla należy do gatunków często obserwowanych na wielu zbiornikach wodnych, jej kolonie lęgowe nie są zbyt częste. Obserwując tutejsze czaple stwierdzono, iż większość pokarmu zdobywają one w Bugu i jego starorzeczach, rzadziej natomiast w pobliskich jeziorach.
Sobiborski Park Krajobrazowy Sobiborski Park Krajobrazowy- utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową.
Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu Obszar został utworzony w 1983 roku. Łączy on ze sobą zespół obszarów chronionych w rejonie Poleskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie, Poleskiego Parku Krajobrazowego z Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym. Położony jest na terenie gmin Urszulin, Cyców, Stary Brus, Hańsk, Wyryki, Włodawa, Wola Uhruska i Włodawa Miasto w powiecie włodawskim oraz gminie Sosnowica w powiecie parczewskim. W swych granicach zawiera rozległy kompleks torfowisk i bagien, lasów z rzadkimi gatunkami flory i fauny. Występują tu liczne jeziora o różnorodnej trofii (od oligotroficznych do zeutrofizowanych).
Gmina Wola Uhruska leży w południowo-wschodniej części powiatu włodawskiego. Rozciąga się wzdłuż dotąd nieujarzmionej i przez to niezwykle urokliwej rzeki Europy – Bugu.
Sobiborski Park Krajobrazowy - utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową.