Gmina Wola Uhruska
duzy plik 500kb panoramy Woli Uhruskiej
Start arrow Informacja turystyczna arrow Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe
Napisał Administrator   

Nadbużański Szlak Rowerowy

Janów Podlaki – Pratulin– Lebiedziew – Kostomłoty – Kodeń – Jabłeczna – Sławatycze – Włodawa – Dorohusk – Dubienka – Gródek – Hrubieszów (czerwony, 288 km)

Przebieg szlaku Janów Podlaski - Włodawa

Przebieg szlaku Włodawa - Hrubieszów

Trasa Janów Podlaski-Włodawa o długości 146 km stanowi I etap Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego biegnącego z Janowa Podlaskiego do Hrubieszowa. Szlak przebiega przez wschodnią część województwa lubelskiego, w sąsiedztwie rzeki Bug, wyznaczającej granicę Polski z Białorusią. Są to tereny Niziny Podlaskiej i Polesia Zachodniego. Trasa umożliwia poznanie nadbużańskiej przyrody i krajobrazu. Bug jest nieuregulowaną i jedną z nielicznych dużych rzek w Europie, która zachowała naturalny charakter. Czyste powietrze, uroczy krajobraz oraz bogactwo flory i fauny stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Obszar ten może się również poszczycić cennymi obiektami dziedzictwa kulturowego m.in. cerkwiami i fortami twierdzy brzeskiej, a także dobrze zachowaną drewnianą zabudową wsi. Sanktuaria w Jabłecznej, Pratulinie, Kostomłotach i Kodniu ściągają tłumy wiernych, a słynna stadnina koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim – miłośników koni.

Południową część Nadbużańskiego Szlaku Rowerowego przebiegającego stanowi odcinek Włodawa – Hrubieszów (142 km). Trasa biegnie wzdłuż wyznaczonej przez rzekę Bug granicy Polski z Ukrainą. Są to tereny Polesia Zachodniego i Wołyńskiego oraz Wyżyny Wołyńskiej. Znaczną część tego obszaru objęto ochroną. Utworzono tu Międzynarodowy Rezerwat Biosfery UNESCO „Polesie Zachodnie” oraz Parki Krajobrazowe: Sobiborski, Chełmski i Strzelecki, a także Obszary Chronionego Krajobrazu i rezerwaty przyrody. Szlak pozwala poznać nadbużańską przyrodę, krajobraz, miejsca toczonych tu w przeszłości bitew oraz owiane legendami zabytki i pamiątki przeszłości. Na szlaku można podziwiać liczne obiekty dziedzictwa kulturowego, m.in. zabytkowe cerkwie, kościoły, zespoły dworskie. Trasa przebiega w sąsiedztwie miejsc wypoczynku i rekreacji, jakimi są np. Jezioro Białe czy zalew w Husynnem.

 

Szlak rowerowy Lublin - Wola Uhruska

SZLAK Lublin – Zawieprzyce – J. Rogóźno – J. Piaseczno - Załucze Stare – Urszulin – Wereszczyn - Wojciechów (PPN) - Hańsk – Wola Uhruska (czerwony, ok. 110 km)

Przebieg szlaku Lublin - Wola Uhruska

Szlak umożliwia poznanie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego – pięknej krainy jezior, bagien i torfowisk, z ogromnym bogactwem flory i fauny. Trasa szlaku nie jest trudna, prowadzi w większości przez teren równinny. Nawierzchnie są zróżnicowane, ale w większości są to drogi asfaltowe.

Początkowo przebiega przez Wyżynę Lubelską wzdłuż dolin rzecznych Ciemięgi, Bystrzycy i Wieprza. Następnie prowadzi przez obszar Poleskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie i Poleskiego Parku Krajobrazowego, które stanowią Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”. Trasa przebiega w pobliżu jezior Nadrybie, Piaseczno, Bikcze i Wereszczyńskie. Końcowy odcinek biegnie w strefie granicznej między Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim a Pagórami Chełmskimi, przez duże leśne kompleksy Lasów Włodawskich i Sobiborskich, oraz doliną Bugu. W Woli Uhruskiej trasa dochodzi do szlaku rowerowego Wola Uhruska – Włodawa. Na trasie znajdują się dwie wieże widokowe: na Bagnie Bubnów (Poleski PN – południowo-wschodnia część) i w Woli Uhruskiej.

Na trasie szlaku, oprócz walorów przyrodniczo-krajobrazowych, znajdują się także obiekty dziedzictwa kulturowego. Do najciekawszych z nich należą zespoły zamkowo – parkowe w Jakubowicach Murowanych i Zawieprzycach, zabytkowe kościoły w Bystrzycy i Wereszczynie oraz dawna cerkiew prawosławna (obecnie kościół) w Hańsku. W Załuczu Starym szlak przebiega koło Ośrodka Dydaktyczno–Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego.

 

Trasa rowerowa Okuninka - Wola Uhruska

To niestety nie jest ścieżka rowerowa - to jest trasa rowerowa i to nie łatwa.

Mapka trasy

Trasa o długości ok. 32 km łączy dwa ośrodki wypoczynkowe powiatu włodawskiego, tj Okuninkę nad Jez. Białym i Wolę Uhruską nad Bugiem.
Większość trasy to przepiękny leśny trakt (drogi leśne i polne wymagające sporych umiejętności i wytrzymałości). Przy trasie zlokalizowano dwie wieże widokowe (przy Jez. Wspólne nieopodal Sobiboru i na wzniesieniu "Pomnik" w Woli Uhruskiej) oraz 4  zadaszenia turystyczne (nieopodal wsi Żłobek Mały, przy rezerwacie Trzy Jeziora, przy praku podworskim w Majdanie Stuleńskim i w Woli Uhruskiej). Trasa jest wyposażona w oznakowanie oraz tablice informacyjne (niestety możliwe są braki w oznakowaniu, za które przepraszamy).

 Opis przebiegu trasy

Dla osób zainteresowanych zapoznaniem się z urokami trasy Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej oferuje możliwość wypożyczenia rowerów. 
Kontakt w sprawie wypożyczenia rowerów:
GOSiR, ul Sportowa 1, 22-230 Wola Uhruska
tel. 82 591 50 69.

 

Biuletyn Informacji Publicznej
W skrócie

Gmina Wola Uhruska leży w południowo-wschodniej części powiatu włodawskiego. Rozciąga się wzdłuż dotąd nieujarzmionej i przez to niezwykle urokliwej rzeki Europy – Bugu.

Czytaj całość...

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje turystyczne z naszego terenu w syntetycznym zestawieniu.

 

Czytaj całość...

Sobiborski Park Krajobrazowy - utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową.

Czytaj całość...
Statystyka
odwiedzających: 6264508
Imieniny
20 Marca 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Aleksander,
Aleksandra, Ambroży,
Anatol, Bogusław,
Cyriaka, Eufemia,
Klaudia, Patrycjusz,
Ruprecht, Wasyl,
Wincenty
Do końca roku zostało 287 dni.
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas 6264508 internautów
TRW