Gmina Wola Uhruska
duzy plik 500kb panoramy Woli Uhruskiej
Start arrow Informacja turystyczna arrow Szlaki konne
Szlaki konne
Napisał Administrator   

Poleski Szlak Konny

Poleski Szlak Konny prowadzi przez Polesie Lubelskie, stanowiące zachodnią część Polesia Wołyńskiego, które stanowiło atrakcję turystyczną już przed I wojną światową, zaś szczyt popularności osiągnęło w okresie międzywojennym. Nieco zapomniane w ostatnich latach, Polesie obecnie, w dobie industrializacji i "cywilizowania" coraz większych obszarów, staje się enklawą nienaruszonej, pierwotnej przyrody. Konie doskonale wtopiły się w dziki krajobraz Polesia Wołyńskiego, współczesnych Kresów Rzeczypospolitej, których duch na Polesiu obecny jest i teraz. Ostry, kontynentalny klimat, dzika i nieokiełznana przyroda, słabe zaludnienie i brak dróg utwardzonych powodują, że podróżujący konno mają wrażenie, że podróżują właśnie po Dzikich Polach, Siczy, Zaporożu. Szczególnym atutem wypraw po Polesiu Wołyńskim jest możliwość konnego zwiedzania Poleskiego Parku Narodowego. Poleskie szlaki konne zostały tak zaplanowane, aby każdy jeździec, ten bardziej i ten mniej zaawansowany znalazł coś dla siebie; od kilkugodzinnej przejażdżki do wielodniowego, 300-kilometrowego rajdu na pograniczu survialu. Na Poleskim Szlaku Konnym można spotkać turystów dosiadających koni wszelkich ras i maści. Niewątpliwie zaś jedną z atrakcji poleskiej turystyki konnej jest możliwość odkrywania uroków Polesia z grzbietu koni huculskich. Niewielkie hucuły są silne, odporne, niewybredne oraz łagodne i znakomicie sprawdziły się w turystyce. Jako konie absolutnie niepłochliwe i zrównoważone psychicznie są bezpieczne również dla osób początkujących. Mają wrodzoną zdolność pokonywania trudnego terenu, zaś wysoki stopień inteligencji pozwala im na pokonanie każdej przeszkody. Normalnie przygotowany hucuł przechodzi bez wysiłku 60 km dziennie, bez trudności niosąc na grzbiecie rekordowe obciążenie równe 1/3 swojej wagi - tj. ok. 100 - 110 kg.

 

Trasa Poleskiego Szlaku Konnego została opracowana przez Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin przy współpracy z Ośrodkiem Jeździecko-Hodowlanym "Żurawiejka" z Bukowy Małej. Cały szlak ma 280 km. Jest to pierwszy szlak konny na Lubelszczyźnie i jeden z najdłuższych w kraju.

Jedna z odnóg szlaku przebiega przez Nowiny i lasy Poleskiego Parku Narodowego prowadząc do wieży widokowej na skraju Durnego Bagna.
Dalej szlak biegnie drogą publiczną do Łowiszowa, gdzie przy pomniku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza skręca w kierunku zachodnim i szosą biegnie do miejscowości Wólka Wytycka.

Tam skręca na południe i wchodzi na wały otaczające jezioro Wytyckie. Po wałach zbiornika retencyjnego trasa szlaku biegnie do zadaszenia na terenie Poleskiego Parku Narodowego przy doprowadzalniku do J. Wytyckiego.
Stąd szlak wraca do wsi Kol. Kochanowskie. Dalej biegnie przez obszar Krowiego Bagna w kierunku południowym do miejscowości Andrzejów w pobliżu grodziska.
Z Andrzejowa prowadzi do Zastawia i Kol. Wereszczyn, a następnie przez wieś Sęków i Bagno Bubnów do wsi Kulczyn-Pikulawka. Tutaj szlak ulega rozwidleniu.
Jedna z odnóg biegnie na północ i opuszcza rejon Parku by przez Krowie Bagno dojść do miejscowości Hańsk.

Druga odnoga skręca w kierunku południowym i skrajem Bagna Bubnów przez małą wieś Tynepole dochodzi do wsi Wojciechów. Tutaj szlak konny odchodzi od szlaku czerwonego i przebiega przez teren Parku.
Dalej szlak konny pokrywa się ze szlakiem rowerowym Lublin - Wola Uhruska. Na tym odcinku przebiega obok wieży widokowej przy Bagnie Staw. Z wieży można podziwiać rozległą panoramę torfowiska węglanowego Bagno Staw.

Organizację rajdów konnych szlakiem oferuje:
Stajnia Geronimo z Majdanu Stuleńskiego 
http://www.stajnia-geronimo.pl/
Ośrodek Jeździecki "Żurawiejka" Zbigniewa Żurawicza, http://www.zurawiejka-huculy.gogler.pl/

Biuletyn Informacji Publicznej
W skrócie

Gmina Wola Uhruska leży w południowo-wschodniej części powiatu włodawskiego. Rozciąga się wzdłuż dotąd nieujarzmionej i przez to niezwykle urokliwej rzeki Europy – Bugu.

Czytaj całość...

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje turystyczne z naszego terenu w syntetycznym zestawieniu.

 

Czytaj całość...

Sobiborski Park Krajobrazowy - utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową.

Czytaj całość...
Statystyka
odwiedzających: 6264501
Imieniny
20 Marca 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Aleksander,
Aleksandra, Ambroży,
Anatol, Bogusław,
Cyriaka, Eufemia,
Klaudia, Patrycjusz,
Ruprecht, Wasyl,
Wincenty
Do końca roku zostało 287 dni.
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas 6264501 internautów
TRW