Gmina Wola Uhruska
duzy plik 500kb panoramy Woli Uhruskiej
Start arrow Informacja turystyczna arrow Atrakcje przyrodnicze
Atrakcje przyrodnicze
Napisał Administrator   

Niewątpliwe atrakcje przyrodnicze związane są z obszarami objętymi różnego rodzajami ochrony prawnej, a mianowicie:

Sobiborski Park Krajobrazowy

Park utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową. Występują tutaj prawie wszystkie typy borów niżowych oraz brzezina bagienna. Charakterystyczną formacją roślinna, Sobiborskiego Parku Krajobrazowego są torfowiska. Na terenie Parku można znaleźć ponad 40 gatunków roślin objętych ochroną prawną. Teren Parku stwarza dogodne warunki do bytowania wielu gatunków zwierząt i ptaków. W rezerwacie „Małoziemce", jednym z sześciu utworzonych na terenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego znajduje się liczna kolonia lęgowa czapli siwej. Osobliwością Sobiborskiego Parku Krajobrazowego jest żółw błotny oraz niezwykle rzadka ryba strzelba przekopowa - relikt glacjalny. 

Rezerwat Trzy Jeziora (J. Brudno, J. Płotycze)
Rezerwat powstał w 1996 r, zajmuje powierzchnię 749,24 ha. Na jego terenie znajdują się jeziora Brudno i Płotycze. Jeziora otoczone są przez pas trudnodostępnych torfowisk. Przylegające do omawianych jezior torfowiska stanowią bardzo cenne zbiorowiska ze względu na występujące tu rośliny i zwierzęta. 

Rezerwat Brudzieniec (J. Brudzieniec)
Rezerwat utworzono w 1973 r., zajmuje powierzchnię 36,43 ha. Celem ochrony jest zachowanie śródleśnego jeziora wraz z otaczającym je torfowiskiem i olsami.

Rezerwat Małoziemce
Rezerwat Małoziemce został utworzony w 1988 r. zajmuje powierzchnię 38,07 ha. Głównym celem ochrony jest zachowanie miejsca gniazdowania czapli siwej. Kolonia w Małoziemcach powstała już w latach pięćdziesiątych i obecnie gnieździ się tutaj około 50 par czapli. Zdarzają się przypadki, że na jednym drzewie jest nawet kilkanaście gniazd.
Pomimo tego, że czapla należy do gatunków często obserwowanych na wielu zbiornikach wodnych, jej kolonie lęgowe nie są zbyt częste. Obserwując tutejsze czaple stwierdzono, iż większość pokarmu zdobywają one w Bugu i jego starorzeczach, rzadziej natomiast w pobliskich jeziorach.
 

Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu
Obszar został utworzony w 1983 roku. Łączy on ze sobą zespół obszarów chronionych w rejonie Poleskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie, Poleskiego Parku Krajobrazowego z Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym. Położony jest na terenie gmin Urszulin, Cyców, Stary Brus, Hańsk, Wyryki, Włodawa, Wola Uhruska i Włodawa Miasto w powiecie włodawskim oraz gminie Sosnowica w powiecie parczewskim. W swych granicach zawiera rozległy kompleks torfowisk i bagien, lasów z rzadkimi gatunkami flory i fauny. Występują tu liczne jeziora o różnorodnej trofii (od oligotroficznych do zeutrofizowanych).Obszary Natura 2000:
Dolina Środkowego Bugu obszar specjalnej ochrony ptaków
Poleska Dolina Bugu specjalny obszar ochrony siedlisk
Lasy Sobiborskie specjalny obszar ochrony siedlisk

Biuletyn Informacji Publicznej
W skrócie

Gmina Wola Uhruska leży w południowo-wschodniej części powiatu włodawskiego. Rozciąga się wzdłuż dotąd nieujarzmionej i przez to niezwykle urokliwej rzeki Europy – Bugu.

Czytaj całość...

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje turystyczne z naszego terenu w syntetycznym zestawieniu.

 

Czytaj całość...

Sobiborski Park Krajobrazowy - utworzono w 1983 roku na obszarze gmin: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska. Park rozciąga się na powierzchni 10000 ha i zajmuje najcenniejsze partie Lasów Sobiborskich z licznymi torfowiskami i śródleśnymi jeziorami objętymi ochroną rezerwatową.

Czytaj całość...
Statystyka
odwiedzających: 6264495
Imieniny
20 Marca 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Aleksander,
Aleksandra, Ambroży,
Anatol, Bogusław,
Cyriaka, Eufemia,
Klaudia, Patrycjusz,
Ruprecht, Wasyl,
Wincenty
Do końca roku zostało 287 dni.
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas 6264495 internautów
TRW