XXX Plener Plastyczny „Kresy 92”

3 sierpnia 2021

Wola Uhruska od ponad 30 lat gości u siebie artystów plastyków. W roku bieżącym przypada jubileusz 30–lecia organizacji plenerów plastycznych. Po raz pierwszy gościliśmy rzeźbiarzy w dniach 12–19 czerwca 1989 r., którzy wykonywali swoje rzeźby na przykościelnym placu w ramach Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Sakralnej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był miejscowy rzeźbiarz Czesław Szczęch. Drugi plener plastyczny odbył się w 1992 r. – już po zmianach ustrojowych w kraju. Wtedy do organizacji imprez włączyła się grupa osób, która przyjęła nazwę: Zespół Organizacji Imprez “KRESY 92”. Wtedy to przy kąpielisku w Woli Uhruskiej uczestnicy pleneru wykonali płaskorzeźby dwóch dróg krzyżowych, z których jedna znajduje się w kościele w Woli Uhruskiej, a druga trafiła do kościoła garnizonowego w Dęblinie.

W następnych latach organizowane były kolejne plenery, a Zespół Organizacji Imprez zainicjował współpracę z artystami polonijnymi. Uczestnicy kolejnego pleneru powołali Światowy Klub Polonii – organizację nieformalną, której celem była integracja środowisk artystycznych Polonii – głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego. Od tego roku plener rozszerzył swój zakres twórczy również o artystów malarzy i przybrał nazwę Międzynarodowy Plener Plastyczny „Kresy 92”. Jeden z plenerów odbył się poza granicami Polski, było to w 2001 r. – wtedy 4 artystów wyjechało do Beho w Belgii by tam tworzyć i propagować dorobek własnej twórczości.

Większość prac rzeźbiarskich można napotkać spacerujące ulicami Woli Uhruskiej, a obrazy powstałe podczas Plenerów zdobią obiekty użyteczności publicznej (Urząd Gminy, Zespół Szkół, świetlice wiejskie, ośrodek Pompka).

Wieloletnim komisarzem Plenerów był wspomniany już i zmarły w 2012 r. Czesław Szczęch – artysta, dzięki któremu Wola Uhruska zaistniała na artystyczno-plenerowej mapie Polski. Jego tradycje kontynuuje Roman „Igor” Korczyński – również rzeźbiarz, któremu Wola Uhruska zapadła w sercu na tyle, że przenosząc się z Dęblina osiadł na stałe w Woli Uhruskiej.

W roku bieżącym, w jubileuszowym plenerze trwającym od 2 do 7 sierpnia uczestniczy 13 artystów, 5 rzeźbiarzy i 8 malarzy – tym razem z uwagi na epidemię wyłącznie z Polski, tj.:

 • Roman „Igor” Korczyński z Woli Uhruskiej;
 • Edmund Wilk z Dąbrowy Tarnowskiej;
 • Janusz Woliński z Włodawy;
 • Norbert Kornacki z Grudziądza;
 • Stanisław Stroński z Dąbrowy Tarnowskiej;
 • Ewa Łazowska z Dąbrowy Tarnowskiej;
 • Bożena Dziedzic z Lublina;
 • Teresa Stasiak z Krasnegostawu;
 • Stanisława Kotarska z Motycza;
 • Elżbieta Kowalczuk z Woli Uhruskiej;
 • Wanda Markuszewska z Uhruska;
 • Renata Mozołowska z Hańska;
 • Andrzej Misztal z Woli Uhruskiej.

Część artystów zajmuje się wykonaniem polichromii na stacjach drogi krzyżowej miejscowego kościoła wyrzeźbionej blisko 30 lat temu. Rzeźbiarze wykonują 3 tzw. witacze Gminy Wola Uhruska. Malarze zaś tworzą obrazy inspirowane okolicznymi krajobrazami. Plenerowi towarzyszą zajęcia plastyczne dla dzieci zorganizowane przez Zespół Szkół w Woli Uhruskiej we współpracy z uczestnikami Pleneru.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców jak i turystów przebywających w naszych stronach do odwiedzenia Ośrodka „Pompka” w Woli Uhruskiej. Można tu z bliska poczuć twórczą atmosferę oraz zobaczyć, posłuchać czy nawet dotknąć powstające prace rzeźbiarskie i malarskie. Można także nabyć niektóre z nich.

W sposób szczególny gorąco zapraszamy w najbliższą sobotę (7 sierpnia br.) na wystawę prac poplenerowych, która będzie czynna już od godzina przedpołudniowych.

Równie gorąco zapraszamy w okolice Pompki w niedzielę (8 sierpnia) na Piknik Rodzinny #szczepimysie, w programie którego przewidziano występy lokalnych zespołów ludowych i rozrywkowych, różnego rodzaju konkursy i atrakcje dla dzieci oraz oczywiście możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Logo Gminy Wola Uhruska Gmina Wola Uhruska

ADRES Parkowa 5, Wola Uhruska
E-mail wolauhruska@lubelskie.pl
FAX 82 591 50 03
NIP 5651446722
REGON 110197859

Godziny urzędowania

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 16:00
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:00